Başbakan Erdoğan Tekirdağda.
banner31

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2004 yılı MGK kararlarının basına yansımasına tepki göstererek, "Üzerinde gizlilik belgesi olan ve Milli Güvenlik Kurulu toplantılarındaki bilgilerin sızdırıldığı ortaya çıktı. Hükümeti fişlemekle suçlayanlara sesleniyorum; hükümeti fişlemekle suçlayanlar öncelikle acaba bu istihbari bilgileri, bu gizlilik bilgilerini acaba bu adamlarınıza, yandaşlarınıza kimler sızdırdı bunu ortaya koyun. Anayasamızda bu konularla ilgili çok açık net yasaklar var" dedi.

Üç gün sürecek Trakya gezisine devam eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kırklarelinin ardından bugün de Tekirdağ Hükümet Caddesinde düzenlenen toplu açılış törenine katıldı. Tekirdağa yapılan yatırımları anlatan Erdoğan, farklı kalemlerde "1 katrilyon 2 trilyon TLlik" yatırımın bugün tamamlandığını resmi olarak açılacağını anlattı. Eserlerin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Başbakan Erdoğan artık yeni bir dönemin başladığını belirtti. Tekirdağın artık büyükşehir olduğunu anımsatan Erdoğan, yerel yönetime ilişkin eleştirilerini CHPye yöneltti. CHPnin Tekirdağın büyükşehir olmasına karşı çıktığını savunan Erdoğan, kendilerinin modern şehirleşmeyi desteklediğini ifade etti. Erdoğan, "Biz Tekirdağ büyükşehir olacak dediğimiz zaman muhalefet, başta CHP Olamaz böyle bir şey dedi. Şimdi merak ediyorum, 30 Martta, bu anamuhalefet acaba Tekirdağa nasıl gelecek? Ne diyecek? Biz büyükşehiri daha iyi yönetiriz mi diyecek?" diye sordu. Köylerin değil, insanın özerkliğinin olduğunu, şehirlerin medeni olmak olduğunu kaydeden Erdoğan, bu nedenle büyükşehir olma anlayışı geliştirdiklerini söyledi. Tekirdağlılara "Emaneti ehline vermek sizin hakkınız" ifadesi ile seslenen Erdoğan, Tekirdağın ehil ellere verilmesini istedi. Büyükşehirin ödeneklerinin artacağını kaydeden Erdoğan, tek tek bakanlıkların yaptığı yatırımları rakamlarla anlattı. Tekirdağda yapımı devam eden yatırımlara da dikkat çeken Erdoğan, "Bugüne kadar Gaziden sonra bir kilometre demir ağlarla Ören var mı bize kadar? Gazi Mustafa Kemal gitti orada bitti, öyle Katar türü demir ağlar yapmıyoruz yüksek hızlı tren yapıyoruz" dedi. Muasır medeniyetlerin üzerine çıkmanın lafla olmayacağını belirten Erdoğan, Tekirdağ Limanından Almanyaya ihracat yapıldığını belirtti.

-TÜRKİYEDE YARGI BAĞIMSIZDIR-

Havalimanı ve uçak sektöründeki gelişmelere dikkat çeken Erdoğan, yılda 100 milyon kapasiteli havalimanın yapımı çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Ergene Havzasının durumuna dikkat çeken Erdoğan, Ergene Havzasının çok hızlı kirlendiğini, güzelliklerin hızlı şekilde belirterek şöyle konuştu:

"Belediyelerin bu kirlilik sorunu çözmesi gerekirdi. Bunların tamamı CHP Belediyesi. Bu belediyelerin bu sorunu çözemedi. Ağaç, çevre, yeşil deyince istismar etmek için öne çıkanlar bu kirlilik karşısında ne yazık ki sustular, konuşmadılar. Neredeydi de geziciler, Ergene Çayını niye gelip de görmediler, o kirliliği niye görmediler, oralara atık suyu atanları niye görmediler? Hani bunlar çevreciydi nerede bunların çevreciliği, laf ola beri gele. Polise taş atmak, hakaret etmek, kanlı terör örgütleriyle beraber hareket etme konusunda maşallah çok becerikliler ama işe, proje üretmeye gelince orada yoklar. Ergene boyunca hiçbir derde deva olamadılar taş üstüne taş koyamadılar. Edirne, Kırklareli, Tekirdağda eserleriyle değil başka şeyleriyle konuşuyorlar. Bize iftira, çamur atıyorlar, neymiş belediyelerde operasyonları hükümet yaptırıyormuş sevsinler sizi. Türkiyede yargı bağımsızdır, iddiaya, delile, somut verilere bakar kararanı ona göre verir."

-HÜKÜMETİ FİŞLEMEKLE SUÇLAYANLAR İSTİHBARİ BİLGİLERİ, YANDAŞLARINIZA KİMLER SIZDIRDI-

Kendilerinin hükümet olarak belediyeler konusunda ellerindeki yetkili somut verilere dayanarak kullandıklarını belirten Erdoğan, 2004 yılı MGK kararlarının basına yansımasına tepki göstererek, "Üzerinde gizlilik belgesi olan ve Milli Güvenlik Kurulu toplantılarındaki bilgilerin sızdırıldığı ortaya çıktı. Hükümeti fişlemekle suçlayanlara sesleniyorum; hükümeti fişlemekle suçlayanlar öncelikle acaba bu istihbari bilgileri, bu gizlilik bilgilerini acaba bu adamlarınıza, yandaşlarınıza kimler sızdırdı bunu ortaya koyun. Anayasamızda bu konularla ilgili çok açık, net yasaklar var" diye konuştu.

Yasakların insanların fikir özgürlüklerinde olmasına karşı olduklarını ifade eden Erdoğan, devletin mahremlerinin kimsenin teşhir etmeye hakkı bulunmadığını belirtti. İnsanların da kendilerine ait mahremleri olduğunu bunları da kimsenin teşhir etme hakkının bulunmadığını vurgulayan Erdoğan, "İşte bununla ilgili olarak gerek Başbakanlık gerek MGK gerekse MİT suç duyurusu yaptı. Şimdi bakıyorum da bazı medya grupları maşallah el ele vermişler. Bunlar düne kadar hiç bir araya gelemezdi, şimdi bir araya gelmeye başladılar, bunu da özgürlük olarak iddia ediyorlar. Bunun adı özgürlük değil bunun adı düpedüz bu ülkeye, bu vatana ihanettir başka bir şey değildir" ifadelerini kullandı.

-YARGI SÜRECİNE MÜDAHALE ETMEYE YETKİMİZ YOK-

Tekirdağ Belediyesi ile ilgili olarak yargı sürecine kendilerinin müdahale etmeye yetkilerinin olmadığını belirten Erdoğan, yargının kararını vereceğini söyledi. CHPye sert eleştiriler yönelten Başbakan Erdoğan, "Ey muhalefet siz yolsuzluk diyordunuz, hükümete çamur, iftira atıyordunuz, Tekirdağda neredesiniz, Tekirdağı neden konuşmuyorsunuz, yolsuzluk, çevre, temiz hava konusunda da işte böyle samimiyetten uzaklar" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde yaptığı icraatlara değinen Başbakan Erdoğan, Ergene Havzasındaki kirlilik konusunda belediyeleri işlem yapmamakla suçladı. Erdoğan, "Ergene Havzası konusunda belediyelerin bir şey yapmadığını gördük o işe de el attık. Çevre ve Orman Bakanımız Veysel Beyi aradım ne gerekiyorsa yapalım talimatını verdim. Kapsamlı bir eylem planı hazırladık. Ergeneye 3.2 milyar TL yatırım yapıyoruz" dedi. Ergene Havzasına, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ topraklarına, atık su arıtma, dere ıslahı ve katı atık bertaraf tesisleri gibi 15 ayrı proje uyguladıklarını anlatan Erdoğan, Ergene Havzasının 158 kilometresinin ıslah edildiğini projenin sonunda da toplam 318 kilometre dere yatağı ıslahının yapılmış olacağını kaydetti. Ergenenin 2013-2017 yılları arasında temizleneceğini ve bölgenin verimli ovalarının sulanmasında kullanılacağını ifade eden Erdoğan, Ergene Havzasının temizlenmesi dâhil bölgeye Trakya Gelişim Projesi ile 10 milyar TL yatırım yapılacağını kaydetti. Tekirdağlılardan 30 Mart 2014de yapılacak seçimlerde kapı kapı dolaşarak çalışmalarını isteyen Başbakan Erdoğan, istismar siyasetine imkân vermeyeceklerini anlattı. Erdoğan, "Hakkâriye gidip bayrağımız sallayamayanlar bayrağımızı konuşamazlar" dedi. Sivasın ötesini bilmeyen siyasetçiler olduğunu kaydeden Erdoğan, "Bu ülkede parayı pul edenler şimdi bizim karşımıza çıkıp konuşuyor. Biz 6 sıfır atacağız dediğimizde bazıları köşelerinden "enflasyon parlar dedi, biz attık sıfırları enflasyon patlamadı, çatladı. Bu canavar artık cebimizden gitti" dedi. Ekonomi rakamlarına ilişkin bilgi veren Erdoğan, kulağı olup duymayanların, gözü olup görmeyenlerin, dili olup hakkı söyleyemeyenlerin olduğunu belirtti.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×