27 Kasım 2014 Perşembe

CHPden Öğretmenlere Nöbet Ücreti Ödenmesi İçin Kanun Teklifi

Antalyadaki Deprem

ANTALYADAKİ DEPREM - İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan: Bu depremin ardından daha büyük bir deprem geleceğine ilişkin bir veri yok. Deprem, Marmarada beklenen depremi etkilemez.

09 Aralık 2013 Pazartesi 10:32
Bu haber 37 kez okundu
Antalyadaki Deprem

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Antalyada meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremin ardından daha büyük bir deprem geleceğine ilişkin bir veri bulunmadığını, söz konusu sarsıntının Marmarada beklenen depremi de etkilemeyeceğini belirtti. 

Ercan, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesinin dün 19.31de Antalya Körfezinde kaydettiği 5 şiddetindeki depremle ilgili, ismini taşıyan internet sitesinde değerlendirmelerde bulundu. 

Depremin odak derinliğinin 88 kilometre olduğunu ifade eden Ercan, 22 Aralık 2009da bu depremin dış odağına yakın 5,4 büyüklüğünde bir depremin 39-52 kilometre derinlikte oluştuğunu hatırlattı. 

Olasılıkla bu depremin artçılarının 7 ile 10 gün, 4e varan büyüklüklerde görüleceği öngörüsünde bulunan Ercan, şunları kaydetti:

"Bu depremin ardından daha büyük bir deprem geleceğine ilişkin bir veri yok. Deprem, Marmarada beklenen depremi etkilemez. Son 3 ay içinde güney-batı Türkiyede tıpkı 2009da olduğu gibi bir deprem kaynaşması görülmektedir. Bu kaynaşma, bölgenin Yunanistandan Anadoluya, oradan İrana  gerilmekte olduğunun bir belirtisidir. Bölgenin daha büyük bir depreme gebe olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle öncelikli çekinceli iller Muğla, Aydın, Denizli, Burdur, Isparta, Antalya, Adana, Hatay olarak sayılabilir."

Son depremin Doğu Akdenizde Florens yükselimi Fethiye-Kıbrıs dalma batma kuşağı kuzeyinde yer aldığına işaret eden Ercan, Girit - Rodos - Fethiye - Kıbrıs yayı boyunca Afrika kıtasının yaklaşık 10 milyon yıldır, Ege - Anadolu anakarası altına, yılda 3 santimetre tezlikle daldığına değindi.

Dalan Afrika yer kabuğundaki kopmaların bu tür derin dalma batma kuşağı depremlerini oluşturduğunu, Türkiyenin 100 kilometreye varan derin depremlerinin bölgede olduğunu vurgulayan Ercan, yörede en büyük 7 dolayında bir deprem beklendiğini kaydetti. - Muğla

Anahtar Kelimeler: AntalyadakiDeprem
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Takımlısınız ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV