Antalyadaki Deprem
banner31

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Antalyada meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremin ardından daha büyük bir deprem geleceğine ilişkin bir veri bulunmadığını, söz konusu sarsıntının Marmarada beklenen depremi de etkilemeyeceğini belirtti. 

Ercan, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesinin dün 19.31de Antalya Körfezinde kaydettiği 5 şiddetindeki depremle ilgili, ismini taşıyan internet sitesinde değerlendirmelerde bulundu. 

Depremin odak derinliğinin 88 kilometre olduğunu ifade eden Ercan, 22 Aralık 2009da bu depremin dış odağına yakın 5,4 büyüklüğünde bir depremin 39-52 kilometre derinlikte oluştuğunu hatırlattı. 

Olasılıkla bu depremin artçılarının 7 ile 10 gün, 4e varan büyüklüklerde görüleceği öngörüsünde bulunan Ercan, şunları kaydetti:

"Bu depremin ardından daha büyük bir deprem geleceğine ilişkin bir veri yok. Deprem, Marmarada beklenen depremi etkilemez. Son 3 ay içinde güney-batı Türkiyede tıpkı 2009da olduğu gibi bir deprem kaynaşması görülmektedir. Bu kaynaşma, bölgenin Yunanistandan Anadoluya, oradan İrana  gerilmekte olduğunun bir belirtisidir. Bölgenin daha büyük bir depreme gebe olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle öncelikli çekinceli iller Muğla, Aydın, Denizli, Burdur, Isparta, Antalya, Adana, Hatay olarak sayılabilir."

Son depremin Doğu Akdenizde Florens yükselimi Fethiye-Kıbrıs dalma batma kuşağı kuzeyinde yer aldığına işaret eden Ercan, Girit - Rodos - Fethiye - Kıbrıs yayı boyunca Afrika kıtasının yaklaşık 10 milyon yıldır, Ege - Anadolu anakarası altına, yılda 3 santimetre tezlikle daldığına değindi.

Dalan Afrika yer kabuğundaki kopmaların bu tür derin dalma batma kuşağı depremlerini oluşturduğunu, Türkiyenin 100 kilometreye varan derin depremlerinin bölgede olduğunu vurgulayan Ercan, yörede en büyük 7 dolayında bir deprem beklendiğini kaydetti. - Muğla

Anahtar Kelimeler
DepremAntalyadaki
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×